Maç İzlemek İçin Kahvehaneye Değil Camideki Merkeze Gidiyorlar

Mersin'in merkez Mezitli ilçesindeki Mustafa Şahin Camisi'nin imamı Abdülkadir Koçar, gençleri camiye çekmek için müftülük ve Türkiye Diyanet Vakfının da desteğini alarak bir gençlik merkezi kurmak için harekete geçti.

  • 30.11.2017 11:49:48
No icon

Mersin'in merkez Mezitli ilçesindeki Mustafa Şahin Camisi'nin imamı Abdülkadir Koçar, gençleri camiye çekmek için müftülük ve Türkiye Diyanet Vakfının da desteğini alarak bir gençlik merkezi kurmak için harekete geçti.

Caminin ön kısmındaki boş alanı değerlendirip burada bir merkez oluşturan Koçar, içerisinde langırt, tenis masası, oturma alanları, mutfağı ve kitaplığı bulunan bir merkez oluşturdu.

Süper Lig maçlarını izlemek isteyenlerin de kahvehanelere gittiğini gözlemleyen Koçar, maç yayınlarına da abone oldu ve gençleri destekledikleri takımların maçlarını bu merkezde izlemesi için davet etti.

İlk günden itibaren merkeze gelenlerin sayısı sürekli arttı. Merkezde eğlenceli zaman geçiren gençler, hem istedikleri maçları izliyor hem aktivitelere katılıyor hem de dini bilgiler alıyor.

"Gençlerin sevdiği şeyleri araştırdık"

Koçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her gittiği yerde gençlerin kötü alışkanlıklardan korunmasına yönelik hizmetler yaptığını söyledi. Gençlerin ilgi alanına girecek faaliyetlerde bulunmayı tercih ettiğini aktaran Koçar, şöyle konuştu:

"Gençleri buraya nasıl çekeriz, manevi ortamı nasıl teneffüs ettirebiliriz, diye düşündük. Gençlerin sevdiği şeyleri araştırdık ve maç izlemeyi sevdikleri fikrinde birleştik. Maç izlemek için de kahvehanelere gittiklerini öğrendik. Bunun üzerine merkezde maç yayınları için de abone olduk. Masa tenisi, langırt ve spor aletleri aldık. Bunlarla ilk adımı attık. Bununla yetinmeyeceğiz şimdi bir de WhatsApp grubu oluşturduk. Oradan haberleşeceğiz. Yeri geldiği zaman gençlerimizle biz halı saha maçlarına gideceğiz."

Koçar, gençlerin hem maç izlediğini hem de namaz vakitlerinde üst kata çıkıp namaz kıldığını anlattı. Merkeze gelen gençlere manevi rehberlik de yaptıklarını aktaran Koçar, ayrıca üniversite sınavlarına hazırlık, yüzme, tekvando, badminton ve okçuluk kursları da düzenlediklerini sözlerine ekledi.

AA