Okullara Yaklaşık 27 Bin Güvenlik Görevlisi

Okullara Yaklaşık 27 Bin Güvenlik Görevlisi

  • 13.09.2018 9:29:46
No icon

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Güvenli Okul Güvenli Gelecek’ projesiyle ilgili, "81 ilde toplam 26 bin 835 güvenlik personeli görev yapacak. Ayrıca diğer tüm okullarda yaklaşık 20 bin güvenli eğitim koordinasyon görevlisiyle okullarımızın daha güvenli hale getirilmesi sağlanacak" dedi.

Bakan Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB) düzenlenen ‘Okullar ve Çevresinin Daha Güvenli Hale Getirilmesine Yönelik İşbirliği Protokolü’ imza törenine katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, törende yaptığı açıklamada, ‘Güvenli Okul Güvenli Gelecek’ projesi kapsamında üç bakanlık arasında imzalanacak protokolle okulları güvenlik açısından öncelik derecelerine göre dört kategoriye ayırdıklarını söyledi.

Soylu, protokolle görev yapacak ‘okul kolluk görevlisi’, ‘özel güvenlik görevlisi’, okul yönetimiyle sürekli iletişim halinde olacak ‘güvenli eğitim koordinasyon görevlisi’ ve okulların giriş çıkışlarında güvenliği sağlayacak resmi ve sivil ekiplerin görevlendirilmesinin esaslarını belirlediklerini belirtti.

Jandarma bölgesinde, birinci ve ikinci derece öncelik derecesindeki okulların tamamına sabit görev yapan özel güvenlik görevlisi görevlendirdiklerini belirten Soylu, şöyle devam etti:
"Ayrıca bu iki kategorideki okullar, en az üç kişilik devriyelerle rutin olarak kontrol edilecek. Diğer öncelik derecelerindeki okullar için ise güvenli eğitim koordinasyon görevlisi belirliyoruz. Türkiye'de bütün okullarımızda muhakkak güvenli eğitim koordinasyon görevlisi olacak. Bunlar gerek okul yöneticileriyle gerek okul aile birlikleriyle gerekse okullarda gerçekleşecek bütün olaylarda emniyet güvenlik görevlileriyle gerekli irtibatı kurarak tüm tedbirleri almaya çalışacak."

Bakan Soylu, polis sorumluluk bölgesinde ise birinci derece ilkokullar ile birinci ve ikinci dereceli ortaokul ve liselerde sabit olarak okul kolluk görevlisi ve özel güvenlik görevlisi görevlendirileceklerine değinerek, diğer öncelik dereceli okullarda ise özel güvenlik görevlisiyle ‘temas noktası’ mantığında güvenli eğitim koordinasyon görevlisi görevlendirileceğini açıkladı.

Görevlendirilecek güvenlik personeli sayılarıyla ilgili bilgi veren Soylu, "Protokol kapsamında, polis sorumluluk bölgesinde toplam 22 bin 829 güvenlik personeli, jandarma sorumluluk bölgesinde toplam 4 bin 6 güvenlik personeli, 81 ilde toplam 26 bin 835 güvenlik personeli görev yapacak. Ayrıca diğer tüm okullarda yaklaşık 20 bin güvenli eğitim koordinasyon görevlisi ile okullarımızın daha güvenli hale getirilmesi sağlanacak" dedi.

Soylu, ülkenin her ferdinin, okul bölgelerinin güvenliği konusunda görevi ve sorumluluğu olduğuna dikkati çekti.

Yorumlar